– Nakręć się na pomaganie! Wielkie czerwone serce stanęło przed wejściem głównym do PWSZ w Głogowie

logo PANS
serce na nakrętki

PWSZ w Głogowie postanowiła dołączyć do grona instytucji wspierających akcję zbierania plastikowych nakrętek. W ramach funduszy programu Erasmus+ zakupiono pojemnik w kształcie serca, dzięki któremu nie tylko społeczność akademicka będzie miała swój mały-wielki udział w pomocy potrzebującym dzieciom z powiatu głogowskiego. Inicjatorem akcji jest mgr inż. Grzegorz Machera – uczelniany koordynator Erasmus+. Widząc ogromne zainteresowanie zbieraniem nakrętek w naszym mieście uznałem, że byłoby świetnie, gdybyśmy i my zaangażowali się w tę wspaniałą inicjatywę. Władze uczelni, studenci oraz pracownicy zgodnie poparli mój pomysł. Serce stanęło przy głównym wejściu uczelni, dzięki czemu dostęp do niego ma każda osoba chętna do niesienia pomocy innym – mówi. Priorytetem akcji jest wsparcie dzieci w ich heroicznych zmaganiach z ciężkimi chorobami i niepełnosprawnością. Zebrane środki finansowe zostaną przekazane Amelce Antczak, która cierpi na nieuleczalną chorobę neurologiczną.

Pomoc, ale nie tylko

Kolorowe nakrętki są ogólnodostępne i każdy z nas ma z nimi do czynienia na co dzień. Świetnie sprawdzają się w recyklingu, co niesie za sobą pozytywną wartość również dla naszego środowiska. Nie trafiają bowiem na wysypisko i nie będą rozkładały się 500 czy więcej lat, ale zostaną przetworzone i wrócą do nas w postaci np. komputerowej obudowy. Nikt nie powinien mieć zatem oporów, by zacząć je zbierać. Nowa faza Erasmus+ 2021-2027 kładzie spory nacisk na aspekt ekologiczny, a to był kolejny powód, by wdrożyć tę akcję – przyznaje G. Machera. Strategia PWSZ w Głogowie zakłada, by wszystkie działania podejmowane w ramach programu były zgodne z hasłem „user-friendly”, co oznacza, że ma on być „przyjazny dla uczestnika” – niezależnie od sytuacji ekonomicznej czy innych barier. Obecna perspektywa Erasmus+ skupia się także na zachęcaniu do wyjazdów za granicę osób o mniejszych szansach. Osobom tym często wydaje się, że ze względów ekonomicznych, społecznych, kulturowych, geograficznych, zdrowotnych lub z powodu swojej niepełnosprawności nie będą w stanie sprostać edukacyjnym wyzwaniom poza granicami Polski. PWSZ w Głogowie wychodzi naprzeciw tym przeszkodom i co roku zabezpiecza środki zapewniające: zwiększone wsparcie finansowe dla uczestników o mniejszych szansach oraz inwestuje w specjalistyczny sprzęt i narzędzia dedykowane osobom z niepełnosprawnościami. Symboliczne serce z logotypem Erasmus+ to świetna promocja programu, ale również doskonały dowód na to, że nasza uczelnia wspiera osoby o mniejszych szansach i mocno trzymam kciuki, aby podczas tegorocznej rekrutacji odważyły się one na realizację wymian zagranicznych – dodaje G. Machera.

Każdy może pomóc

W „nakrętkowej” akcji mogą wziąć udział wszyscy – nie tylko studenci i pracownicy PWSZ w Głogowie, ale każda osoba, która na przykład właśnie spaceruje po okolicy i zechce wesprzeć potrzebujące dzieci. Gorąco zachęcamy do włączenia się w naszą inicjatywę i przypominamy, że do serca można wrzucać wszelkie plastikowe zakrętki – bez względu na kształt, kolor czy wielkość. Mogą to być zakrętki po napojach, kawie, mleku czy jogurtach, zakrętki po produktach spożywczych, jak również zakrętki po chemii gospodarczej  (po płynach do zmywania, szamponach, czy płynach do płukania). Należy pamiętać, by do zakrętek nie dorzucać innych przedmiotów.

Składam serdeczne podziękowania Panu Sebastianowi Siniawie oraz całej ekipie strażaków z OSP Smardzów, którzy podjęli się współpracy przy odbiorze nakrętek – kończy G. Machera.

About Author

Leave Comment


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Back to top